Mesking og spesialmalt.

janh

Dommer
Skal ta skrittet over til maltbrygging. Jeg har lest til øyet er stort og vått, men har ikke halt fått med meg hva som skjer med spesialmalten i prosessen.
Jeg har sett av en utmerket oversikt at spesialmalt stort sett ikke skal meskes. Har man likevel spesialmalt sammen med basismalt når man mesker eller har man den i på et annet tidspungt? Og i så fall hva gjør man med den?
???
 
Man blander spesialmalten sammen med resten av malten når man mesker, verre er det ikke! :)
Det er ikke det at spesialmalten ikke SKAL meskes, men den TRENGER ikke å meskes. Men mesking gjør det bare bedre...!
 
Jeg knuser basismalt og spesialmalt samtidig og mesker alt i hop. Ingen grunn til å gjøre det mer innviklet enn nødvendig :) Jeg tror at oversikten du referere til sier at spesialmalt ikke trenger mesking. Det gjør ingenting om det er en del av mesken. Enklere slik.
 
Tilbake
Topp