Meld deg inn i Oslo amatørbryggerlaug. De har en fast oppsatt boksemaskin i lokalene, med pallevis av bokser som står klare. I tillegg til kontingenten (250 kr, mener jeg) betaler du 5 kr for hver boks du bruker. Tror ikke du får noen enklere og billigere løsning i Oslo-området.
Jeg møtte Brede på Bryggarmeisterskap i Ørsta i helga og spurte han. Maltsammensetninga på det kommersielle ølet var forenklet litt for å passe til det som Kinn hadde tilgjengelig og malttyper som de mente ikke bidro nevneverdig til smaken ble fjernet.
Til Ørsta hadde han også med en...
Husk at du bare skal oppgi ingredienser som dommerne kan kjenne. Det kan høres ut som du lister opp ganske mange, eller spesifikke, ingredienser.
For eksempel, så bør du oppgi "vanilje" ikke "vaniljestang". Du kan heller ikke regne med at dommerne klarer å kjenne igjen mer enn to-tre tilsetninger.
Jeg er nesten helt overbevist om at de som har laget de kranene aldri har tenkt at de skal desinfiseres og brukes til ølbrygging. Synes alt ved dem lukter å lage ei kran som fungerer nogenlunde for å bruke bøttene til vann eller noe annet enkelt.
Min holdning til mange av kalkulatorene som hjemmebryggere bruker best kan illustreres med spørsmålet "hvor lang tid bruker jeg på å gå til sentrum".
Jeg bor et stykke utenfor sentrum i Oslo, men ikke lenger unna enn at jeg av og til bruker bena til sentrum. Erfaringsmessig tar det meg snaue to...
Det har stått, ja. Vet jeg har vært med på å trekke et øl med bourbonvanilje et par poeng fordi bryggeren kun fikk fram generell vaniljearoma og ikke noe som kjentes typisk for bourbon-varianten fra Madagaskar.
Enig i at den kan være fra rundt 2014. Et nærbilde av krana kan gi litt mer å gå på, for den endret seg litt i løpet av noen år. Serienummeret kan også hjelpe.
Uansett, så er det fortsatt en helt kurant maskin å bruke. I likhet med Jørgen har jeg også en fra samme generasjon.
Jeg har lest rådet om å fryse i en kjølebag mange ganger, men er litt usikker på opphavet. Og nødvendigheta. Det er litt rart at dette forslaget dukker opp for gjær, men (nesten?) aldri for andre matvarer.
Det er jo riktig at frysere med automatisk avriming varmer opp kjøleelementet til over...
Glimrende gjennomgang, men hvor har de det fra at vannet må helt opp i 16 grader før man bader i Nord-Norge? Vanskelig å ta en artikkel seriøst med slike grunnleggende faktafeil.
Dette nettstedet bruker informasjonskapsler (cookies) for å tilpasse innholdet, skreddersy din opplevelse og holde deg innlogget dersom du registrerer deg.
Ved å fortsette og bruke dette nettstedet, samtykker du i bruken av informasjonskapsler.