Forslag til nybegynner?

Hei. Dette er vel på grensen til blasfemi på forumet her, hehe, men: kan noen tipse meg om et enkelt ølsett som gir smak ala tuborg/sommerøl? Har sett litt på bryggselv.no og lurer på om dette settet kan være noe for meg: http://bryggselv.no/ds_product_info.php/products_id/128 Og så lurer jeg på muligheten for å få det litt sterkere, 6-7% kanskje, er det da bare å tilsette litt mere maltekstrakt/spraymalt?
evt dette: http://vinogbar.no/product_info.php?cPath=198_199_200&products_id=19 http://vinogbar.no/product_info.php?cPath=198_199_247&products_id=1442

Liker ølet best når det ikke har for mye smak, men glir lett ned:)
 
Tror dette settet kan være bra.
Et tips kan være å kjøpe litt ekstra humle og ha i på slutten av koketiden.
Ellers så er det viktig med gjær, og de forskjellige typene gjær vil avgi forskjellig smak på ølet. Du må også ha nok gjær og må dermed følge anbefalingene for dette settet.
Angående alkoholstyrke så vil jeg ikke anbefale å trimme disse settene for å få særlig mer alkoholstyrke. Det er nemlig slik at en pilstype som du er ute etter har ganske lite smak. Hvis du da lager den for sterk vil den smake som pils blandet med vodka. Skal du lage et sterkt øl må du nesten lage et øl med mye smak av malt/humle slik at ikke alkoholsmaken blir fremtredende.
Ellers er det veldig viktig med gjæringstemperatur på en slik lager. Du bør ligge i underkant av 10 grader de første 2-3 ukene og du bør regne 4 uker før du flasker ølet. En slik pilsnerøl krever gjerne noe lagring før den blir god også og har bare godt av 2-3 måneder lagring.
 
Tilbake
Topp