Safale S-04 S04

Istemmes. S04 har det med å stenge inne humlearomaen, og er svært uegnet for IPA. 15 grader er fin temperatur for US05.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
 
US-05 er ypperlig til amerikansk IPA, og absolutt den jeg ville valgt. Har hatt varierende hell med S-04 (blandt annet min desidert dårligste øl, og en av mine beste), og tror definitivt du vil bli mest fornøyd med US-05 i dette ølet.

Hvis du ønsker å klone/kopiere Kinn Vestkyst bør du bruke samme gjærstamme som Kinn benytter (tror det er Wyeast 1318) og kanskje prøve å gjære i åpne kar, slik de gjør.
 
En liten follow up: jeg gjorde en del endringer i oppskriften jeg brukte som utgangspunkt, og endte tilslutt opp på OG 1.080. pitchet en pakke (hadde kun en) us-05 i gjæringskaret etter at den hadde fått kost deg i en kopp med vørter i 15-20 min. Satt dunken i boden, med termometeret oppå. Nå, etter nærmere et døgn er det fortsatt helt dødt, gjærlåsen har ikke rikket seg. Så nå at romtemperaturen er 14.2 grader. Er dette for kaldt? Burde ikke denne ha dratt i gang på denne tiden?
 
tørrgjær bør ikke rehydreres i vørter. da kan du like så godt tømme pakken rett i brygget. tørrgjær bør rehydreres i vann kokt opp og kjølt ned til 25-30 grader. var vørteren varm når du helte gjæren over den kan den ha fått sjokk og mistet mange gjærceller.
Det kan også være at du ikke har et helt tett lokk, noe plastikkbøttene skjeldent er. uansett ville jeg ha rehydrert en pakke us-05 i vann og pitchet en til.
 
Dersom volumet ditt er i nærheten av 25 l så er en pakke US-05 veldig lite gjær og spesielt med en så høy OG. Den lave temperaturen gjør det enda verre. Var det aktivitet i koppen med vørter og gjær før du pitchet den? Prøv å kikke ned i gjæringskaret for å se om det er tegn til aktivitet (skum). Dersom ikke anbefaler jeg å sette gjæringskaret et sted med høyere temp til det kommer i gang, eventuelt tilsette mer gjær.
 
Volume i bøtta er 16 liter. Pitchet på 20 grader, og vørteren jeg brukte i koppen var også ca 20 grader. Var ikke spesielt mye futt i koppen etter 15 min, men så jo ut til at noe ihvertfall hadde skjedd.
Jeg satt bøtta på vaskerommet i 22 grader nå, så får jeg evt flytte den til kaldere rom når den kommer i gang. Har også mulighet til å stikke bortom bryggesjappa og kjøpe mer gjær i morgen.
 
Man blir jo sittende å stusse litt etter å ha lest innleggene her.Jeg fikk med s-04 til å bruke i en ipa.
De må da vite litt m hva de prater om på nøgne ø? Jeg vet jo ikke.
 
fthing skrev:
Jeg satt bøtta på vaskerommet i 22 grader nå, så får jeg evt flytte den til kaldere rom når den kommer i gang.

Jeg ville definitivt gjort omvendt...
 
OK, jeg lytter til ekspertene. Flyttet bøtta tilbake til boden. :) men hvor lenge bør det stå før jeg evt hiver oppi mer gjær? Bør jeg agere i morgen dersom aktiviteten uteblir?
 
Jeg ville sluppet alt jeg har i hendene og pitchet ny gjær med en gang. .80 OG er mye for en pakke gjær.



Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Edit: Mr malty sier 1.1 pakke faktisk. Ved 95 % viability, nå aner jeg ikke hva man skal sette den viabilityen til når det gjelder tørrgjær.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Er vel så enkelt som å bruke produksjonsdato.

Edit: Produksjonsdato på Fermentis-gjær er to år før best før-dato, så vidt jeg vet.
 
Det plopper! :)
Men.. Bør jeg likevel pitche mer gjær med tanke på den høye OG'en? Som sagt er volumet 16 liter og jeg har brukt en pk us-05.
 
Noen som har en formenig rundt mitt forrige spm? Har nå vært på butikken og kjøpt flere pakker med us-05, men er usikker på om jeg bør ha en pk til oppi nå? Vil det å pitche mere gjær etter at stormgjæringen har kommet i gang potensielt kunne gi noe usmak?
 
Syns det var mange som unødig stresser opp fthing her.

En pakke US05 på 16l med OG1.080 er ikke veldig langt under det optimale, og på så lav temperatur er det normalt at det tar litt tid før gjæringen drar ordentlig i gang. To døgn er ikke unormalt.

Om det plopper eller ikke trenger heller ikke bety så mye. Lokket på gjæringskaret er sjelden 100% tett. Kullsyren fra gjæringen kan komme seg unna andre veier enn gjennom gjærlåsen. Hvis du har 16l i et 30l kar så vil det også trengs litt lenger tid for å bygge opp nok trykk.

Du kan godt pitche en pakke til rett i vørteren, men det har neppe noen stor betydning nå. Blir garantert øl uansett.

RDWHAHB
 
Takk for svar og innspill. Jeg pitchet en pakke til tidligere i kveld bare for å roe nervene. Hehe. :) Blir nok uansett øl ut av dette, ja. Vørteren smakte fortreffelig, og nå har jeg uansett rota meg langt ned i noen gode flasker fra polets ølutvalg, så bekymringen er uansett på rekordlavt nivå nå. :)
 
Bryr meg ikke så mye om hva som står noen plass, jeg kan ikke fordra den. Har prøvd den 6-8 ganger, på flere forskjellige temperaturer og øltyper. nå har jeg gitt den opp :)
 
Tilbake
Topp