Jeg har litt erfaring med pors. Det er en flott vekst som er godt egnet til brygging, men det vet vel folk fra før. Har smakt et fåtall kommersielt bryggede porsøl, fra historiske gjenskapelser til mer eller mindre typisk lyse lagerøl - og det gir en fin, krydret smak og aroma.
Erfaringsmessig behøver man mye mer pors når man brygger, enn man ville gjort med humle, ettersom porsen ikke er i nærheten av å være så potent som de fleste humleslag er.
Jeg har aldri komt på tanken å kombinere pors og moderne hveteøl, men det låter som det er verd å prøve. Helt uten rot i tidligere praksis er det heller ikke: Det finnes jaffal et par eksempler på at pors har blitt kombinert med hvete (riktig nok også med andre ingredienser) i gjærede drikker i det arkeologiske materialet fra forhistorisk tid (spesifikt fra bronsealder opp til eldre jernalder).