NM 2025, den store diskusjonstråden

Ølet er brygget med Safale US-05 noe som overrasket meg. Dettte skal være "Chico" gjæren som ifølge Safale gir:

"En allsidig gjær som gir ren og nøytral smak, ideell for amerikanske ales. lager øl med en ren og crisp profil, som lar humlesmaken skinne. Perfekt for et bredt spekter av amerikanske øltyper, spesielt de som krever en tydelig humlearoma, som IPA, Pale Ale, og American Amber."

Altså ikke et naturlig valg for en Imperial Stout skulle jeg tro. Jeg sjekket med Kinn og de brukte samme gjæren.

Jeg planlegger å brygge en klone av en Imperial Porter fra Puhaste bryggeriet i Estonia som heter Magnetic Domain. Jeg smakte dette ølet i en pub i Antwerpen i fjor og den var bare himmelsk. Sjefsbryggeren Eero Mander gav meg oppskriften, men utela hvilken gjær de brukte, sannsynligvis fordi de bruker en "housegjær" som ikke er tilgjengelig.

Jeg har derfor i et lite dilemma mht hvilken gjær jeg skal bruke. Det naturlige valget ville være en engelsk/irsk gjærtype, men når en brygger kan oppnå "Årets Hjemmebrygger med en amerikansk gjærtype blir jeg nyskjerrig.

Jeg mener å huske at "The Kernel" bryggeriet i London brukte US-05 for alle sine øl i begynnelsen som også innkluderte Porter og Stout, så kanskje det har noe for seg å bruke denne.

Er det noen andre som har brukt denne gjæren for Imperial Porter/ Stout?
Jeg ville forvente at en imperial stout har så mange andre smaker som overdøver at valg av gjær er litt sekundært? En nogenlunde alkohol-tolerant uten for utpreget smaksprofil burde gjøre nytten, og det er vel akkurat det US-05 er?
 
Jeg vil tru at det veldig sjelden er oppskrifta som er Nøkkelen til et eksepsjonelt øl, så drømmen om ei "vinneroppskrift" trur jeg du kan glemme:). Jeg mener ikke å si at oppskrifta er likegyldig, men jeg trur ærlig talt at den sjelden er særlig viktig. (Skjønt det nok vil variere noe med øltype.)
Kan jo tolkes på flere måter da ser det ut som. Skal et øl kunne gjenskapes må det være ei oppskrift som lar seg gjenskape, og som vil gi et tilnærmet resultat. Si at jeg liker godt en pils med weyermann pils malt, mittelfruh og tradition humle og w34/70 slurry, så må det jo kunne lages et tilnærmet likt øl så lenge at jeg gjør alt likt og har samme prosess. Variasjoner vil jo være årganger på humle og til en viss grad kontroll over pitchrate, men man vil få et likere resultat enn at det er ulikt. For meg blir det ei vinneroppskrift. Hvis jeg slumper til noe etter innfallsmetoden og således ikke vil klare å gjenskape ølet, er det ikke jeg som er så dyktig brygger eller oppskriften som er så god hvis resultatet ble bra bare en gang.
 
... Si at jeg liker godt en pils med weyermann pils malt, mittelfruh og tradition humle og w34/70 slurry, så må det jo kunne lages et tilnærmet likt øl så lenge at jeg gjør alt likt og har samme prosess. ...
Nei. Det der er en standardoppskrift. Alt henger på prosessen din. Det er bare den som kan gjøre en forskjell.
 
Jeg ville forvente at en imperial stout har så mange andre smaker som overdøver at valg av gjær er litt sekundært? En nogenlunde alkohol-tolerant uten for utpreget smaksprofil burde gjøre nytten, og det er vel akkurat det US-05 er?

Jeg syntes gjær valg har mye å si på Imperial Stout. Får en helt annen profil på flytende engelsk enn med us-05
 
Jo, men en vinneroppskrift blir et godt øl med god prosess. Tror vi kanskje snakker litt forbi hverandre her.
Enig.Mange av de klassiske oppskriftene fra Nøgne, 7 Fjell og Kinn +++ er gode utgangspunkt for å lage godt øl. De er trygge og velprøvde. Med en god prosess en man nesten garantert en god poengsum i konkurranser.

Jeg har mange ganger brukt disse som utgangspunkt for mine øl.
 

Similar threads

J
Svar
0
Sett
804
Jørgen Olsen
J
J
Svar
0
Sett
850
Jørgen Olsen
J
J
Svar
0
Sett
892
Jørgen Olsen
J
J
Svar
0
Sett
921
Jørgen Olsen
J
Tilbake
Topp