Har du brukt slurry som kan ha vært dau, ville jeg uansett tilsatt ny gjær. Sjøl om den kommer i gang, vil du sannsynligvis få problemer mot slutten.Brygga to dark lager i går men gjær slurry jeg brukte kan ha vært daud. Den har hvertfall ikke starta enda snart ett døgn etter jeg lukka dem.
Spørsmål 1: Kan det bare ta noe mer tid enn vanlig ?
Spørsmål 2: Kan jeg om den ikke starter helle på ett anna gjær Sagflager W34/70 ?
Hvorfor gikk du ut fra at slurryen kunne være dau, forresten? Gammel? Fra et trøblete brygg? Dårlig oppbevaring?Ja det å stikke om var også noe jeg kom på att jeg skulle spørre om. Da satser jeg på å stikke om og bruke ett anna gjær jeg har liggende, Diamond Lager Yeast
Lærdommen må da være: Ikke brygg to batcher samme dag om du kun har slurry
Jeg vet ikke Finn, men det starta hvertfall ikke. Jeg har all gjærslurry stående i ett kjøleskap men har ikke vært like flink med å sette dato på de ymse.Hvorfor gikk du ut fra at slurryen kunne være dau, forresten? Gammel? Fra et trøblete brygg? Dårlig oppbevaring?
Det er en del du skal ta hensyn til når du gjenbruker slurry. Og du må i alle fall merke glassene med datoJeg vet ikke Finn, men det starta hvertfall ikke. Jeg har all gjærslurry stående i ett kjøleskap men har ikke vært like flink med å sette dato på de ymse.
Nå har jeg kasta alt jeg hadde av slurry og bestilt en masse gjær. Også sett på Magnetrører Holder vel med kolbe på 1000 ml ?Det er en del du skal ta hensyn til når du gjenbruker slurry. Og du må i alle fall merke glassene med dato.
Blir slurryen mer enn en måned, ville jeg ikke brukt den direkte, men tatt av del av den og satt en ny starter på den. Dyrke opp helt ny gjær, altså.
Vil anbefale en 5 liters kolbe.Også sett på Magnetrører Holder vel med kolbe på 1000 ml ?
okey ? Jeg brygger bare 25 liter batcher altsåVil anbefale en 5 liters kolbe.
Definitivt!okey ? Jeg brygger bare 25 liter batcher altså
Du har sett hvordan skum bygger seg opp ved koking? Det blir enda værre i kolbe. 5 liter er et godt tips.okey ? Jeg brygger bare 25 liter batcher altså
Begynn herDet finnes vel noe lektyre på verdsveven å lese seg opp på gjærstarter
Vil slutte meg til anbefalingene om 5-liter. Kjøper du noe mindre, kommer du fort til å angre. Det kan være greit med en 2- eller 3-liter i tillegg, men det finner du ut av seinere. 1-liter'n er for liten til det meste.Nå har jeg kasta alt jeg hadde av slurry og bestilt en masse gjær. Også sett på Magnetrører Holder vel med kolbe på 1000 ml ?
Det går nok bra om du har god styring på reinhold og desinfeksjon. Lang lagtid er ikke nødvendigvis noe problem - sjøl om LODO folket sier at du vil få en oksyderingseffekt av det.I likhet med trådstarter så har jeg også tilløp til litt angst nå .... Brygget en mørk lager - @Holmentoppen Fatøl - på søndag. Jeg hadde en pose WLP 830 med utløpsdato 6 oktober jeg tenkte var passe å få satt i drift... Jeg får ikke kjølt lenger ned enn til 21° - 22° slik kjølevannstemperaturen er nå om dagen, så da valgte jeg å vente med å tilsette gjæren til vørteren var nede i 15° (gjærer i kjøleskap med inkbird). Tok ut pakken fra kjøleskapet godt utpå kvelden, desinfiserte den, og helte oppi Fermzillaen. Satte på lokket, skrudde igjen, satt på utblåsings-slange og inn i kjøleskapet igjen. Det er 48 timer siden - det er fremdeles ikke antydning til liv! Panikken tok meg i ettermiddag, så jeg kastet meg i bilen og rakk bryggebutikken (Varnaveien Mineralvann i Moss) ti minutter før stengetid og fikk kapret 3 pakker Lallemand Diamond. Men nå har panikken sluppet litt taket, så kanskje jeg skal ha litt mer is i magen og vente til i morgen? Noen som har erfaring med at WLP 830 er uvanlig treg med å starte opp? Etterpåklokskap har jeg litt blandet forhold til, men jeg burde selvsagt satt en liten starter på denne dagen i forveien - men det gjorde jeg altså ikke. Noen gode råd - før panikken kommer tilbake igjen?
Hva slags gjær var det i disse vriompeisene?Hatt ett par pilsner batcher jeg brygga på lørdan som var vrange å få igang. Men på mandag begynte ting å skje. Står i fermskap på 10 C, å skal få ett par dager ekstra før jeg øker temp iht oppskrifta