Trykkgjæring

Dette er vel gjerne også gjæravhengig? Ser de har brukt WLP808 (Mythical Hammer), som var ny for meg (og ifølge nettsiden også er en proprietær blend spesielt utviklet for trykkgjæring).

Ja. Jeg begriper ikke hvorfor de ikke brukte en vanlig gjær, som f.eks. w-34/70. Men likevel er det merkelig at det ikke blir tydeligere forskjeller mellom de to bryggene. Det er jo nærmest en slags naturlov at trykk påvirker gjæren - sjøl om det virker rimelig at ulike gjærtyper kan reagere ulikt sterkt?

Palmer og Chris White gjennomførte et eksperiment med trykkgjæring der trykkgjæringa ga et "reinere" øl. Det blei også lab-testa. Og det er jo plenty med anekdotisk bevis for at det blir resultatet.

Jeg har ikke noen sterk mening om dette - og kommer neppe noen gang til å trykksette noe brygg. Problemet for meg er snarere å få nok smak i ølet:). (Stikkord: kompleksitet.) Og noen praktisk grunn til å brygge med trykk har jeg ikke. Men jeg syntes det var litt interessant med et forsøk som ga et såpass uventa resultat - som dessuten var belagt med en laboratorieanalyse.
 
Tilbake
Topp