Vil ikke ha det opp ned. Som jeg skrev så ser jeg behov for å ha et liggende og lurer på om det kan føre til... komplikasjoner.Har droppet manometer på min siste regulator av den grunn...
Skal du ha dem opp/ned, må du installere stigerør... men hvorfor i himmelens navn ønsker du å ha dem opp/ned? Skjønner at enkelte ønsker å legge dem..., men det er heller ikke anbefalt.
For lagring har det ingen betydning. Når det går mye CO2 gjennom regulatoren er det ikke bra, lett for å fryse regulatoren. For sporadisk tapping går det helt greit, selv om det ikke er etter boka.Vil ikke ha det opp ned. Som jeg skrev så ser jeg behov for å ha et liggende og lurer på om det kan føre til... komplikasjoner.
Bråbestemte meg for at jeg skal brygge IPA i morgen, inspirert av Ink&Dagger-settet så mange skryter av, men med litt Centennial jeg har liggende i tillegg til Citra, Simcoe og Mosaic.
Da jeg skulle helle pure pitch-pakken med wlp001 opp i den forberedte gjærstarteren, la jeg merke til at innholdet var veldig mørkt. Alltid før har innholdet i gjærpakken vært lys som en ferdig gjærstarter, ikke mørk som akkurat er satt på magnetrøreren.
Noen andre som har opplevd noe lignende?
Om det viser seg å være noe galt med denne, får jeg eventuelt stikke og kjøpe noen pakker med US-05 i morgen..
Det skjer gjerne hvis pakka ikke er helt fersk.
Haha. Hæ. Jeg har bare sett det på eldre pakker mener jeg. Pakka var vel tett?Én uke gammel!
Haha. Hæ. Jeg har bare sett det på eldre pakker mener jeg. Pakka var vel tett?
Så vidt jeg kunne se. Hvis ikke ville den vel ikke vært så tyntflytende, vil jeg tro.
Skeptisk til dette, altså.
Alternativt, hvor mange pakker med US-05 vil jeg trenge for 25 liter med 1,065-øl, når jeg liker å bruke mer enn nok?
Mesket over natten denne dagen. Har aldri gjort det mens jeg også har mål pH. Da jeg emsket målte jeg pH til 5,3. Godt og fornøyd gikk leg å la meg. Da jeg satte i gang igjen i morges og etter hvert målte pH før kok, fikk jeg hårreisende 5,8. Jeg tenkte at dete måtte være feil, rørte rundt i gryta og tok ny prøve. Akkurat samme resultat. Noen som har formening om hva det kan komme av? Usikker på om det kan ha noe med lang mesketid å gjøre. pH-meteret var kalibrert og prøven hadde rett temperatur. Før har pH sunket med 0,1 i løpet av normal mesketid.
PS: Jeg har mesket over natten mange ganger før uten å ha merket noe reduksjon i kvaliteten på ølet. Så jeg er ikke bekymret, bare forundret.
En amerikansk strong ale, Arrogant bastard-klone. Glemte av å bestille med syremalt, så justerte pH med laktol. Ellers tilsatte jeg gypsum, natron, epsomsalt og ... kalsiumklorid. Men jeg har alltid brukt disse tilsetningene, uten å få samme problem. Men én ting gjorde jeg annerledes. Jeg glemte av å tilsette det i skyllevannet, så peiset den oppi kok i stedet, før jeg målte pH. Kan det spille noen rolle, mon tro?Hva slags øl var det, og hva hadde du eventuelt brukt av salter/syre? Tilsatte du mer vann etter den første målingen? (Regner med at du ikke gjorde det, men spør bare for sikkerhets skyld.)
Jeg har opplevd at pH har steget under mesk av lyse øl når jeg har brukt fosforsyre og kalsiumsulfat og/eller -klorid, og har antatt at det har skyldtes at kalsium har blitt felt ut. Det er grunn til at jeg har kutta ut fosforsyra, og har gått over til melkesyret malt og/eller laktol i stedet. (Som regel bare syremalt.)
Tipper den er grei, jeg. Mener jeg og har 'reagert' på fargenyanser i pakkene før. Kan du ikke bare lukte på starteren? Lukter/ser den grei ut hadde jeg bare kjørt på. Tror det skal mye til å få en dårlig gjærpakke.
Jada, den var i full aktivitet i går morges. Og den var fremdeles i full vigør da det var tid for pitch. Så jeg tok sjansen på å helle hele starteren på fire liter oppi. Det er første gang jeg ikke dekanterer, så litt spent er jeg på å se om det får noen merkbare, uheldige konsekvenser.
En amerikansk strong ale, Arrogant bastard-klone. Glemte av å bestille med syremalt, så justerte pH med laktol. Ellers tilsatte jeg gypsum, natron, epsomsalt og ... kalsiumklorid. Men jeg har alltid brukt disse tilsetningene, uten å få samme problem. Men én ting gjorde jeg annerledes. Jeg glemte av å tilsette det i skyllevannet, så peiset den oppi kok i stedet, før jeg målte pH. Kan det spille noen rolle, mon tro?
Rart om en så lang mesk plutselig skulle gi stigning i stedet for senking av pH. Nei, det er meg et mysterium. skal ta pH-målinger på flere tidspunkt neste gang. Kanskje det gir noen hint.Nei, da ser ikke jeg noen forklaring. At du tilsatte noe i kok skulle vel heller dra andre veien, for da blir ikke noe av kalsiumet derfra igjen i mesken. (Er litt usikker på om det er så mye av det du tilsetter i skyllevannet som blir igjen, men uansett ... )
Jeg har ikke noen erfaring med å la mesken stå sånn,og har ikke lest noe om det. Men den normale tendensen er jo at pH synker underveis i mesken - så lenge du ikke tilsetter nytt vann, selvfølgelig.
Det eneste jeg kan si er at du har mesk-målingen fra dagen før, men ingen måling fra dagen etter før skylling, og dermed strengt tatt ikke veit om det var noen stigning i løpet av natta? Framgangsmåten din har vært annerledes enn vanlig, så det må vel kanskje ligge noe der?
Venter på at en gjærstarter med 833 skal felle ut så jeg kan dekantere og bruke kolben til å kjøre igang en starter til på samme gjæra (baltisk porter krever mye gjær!). Det første går jo fort, men det tar uendelig lang tid før det siste feller ut, særlig av en fire liters starter. På en måte er det fristende å bare dekantere nå og tenke at den gjæra som ikke har droppa ut siden fredag ikke får bli med videre, på en annen måte tenker jeg at det vil vinkle utvalget mot mindre attenuerende gjær. Hva tenker folket?
Nå er jo ikke akkurat lagergjæring noen hurtig prosess uansett, så jeg får vel smøre meg med tålmodighet og ale så lenge.Enig med din antakelse. Har sittet og ventet, ventet, ventet på at lagergjær skal droppe helt ut nettopp pga dette. Men det er ikke noe jeg har motbevist selv heller.