Jonas Fenner Svare
Norbrygg-medlem
Du vil gjerne ha litt mer utgjæring er det det?Vet ikke om dette hører inn under "dumme spørsmål" eller "bryggetabber", men mitt Kinn Slåtteøl startet på 1,043 (refraktometer) og flater ut på ca 1,015 (målt av Float). Gjæres med Lallemand Abbaye på 24,5ºC.
Hvor lenge kan jeg vente / hva kan jeg gjøre?
- gi det mer tid, kan fint stå 2-3 uker uten skade. Kan godt hende den gjærer seg sakte men sikkert litt mer ned.
- samtidig kan du hjelpen den litt på vei med å skru opp tempen med 2 grader, og om du har anledning agitere ølet ( riste på gjærekaret litt) så du får gjær tilbake i suspensjon i ølet. Det kan gjøre at gjæren starter å jobbe litt igjen.
- du kan til nøds om du er desperat tilsette mer gjær, men slettens ikke alltid det hjelper uansett. I så fall ville jeg satt en liten gjærstarter på gjæren og ventet til den er på sitt mest aktive ( høyt skum), og så hatt den i ølet gjerne sammen med noen desiliter sukkervann.