Jeg brygget to nesten 10% brygg før jul, det ene med w-34/70 og det andre med wlp001, og hadde ingen problemer med karboneringen. Det kommer vel litt an på hvor mye og hvor sunn gjær du startet med, om gjæren fikk nok oksygen, og om gjæringsprosessen har gått uten stressopplevelser for gjæren.
Den enkleste løsningen, om du ikke tør å stole på at karboneringen går griet med den gjæren som finnes i ølet, er å ta litt av gjæren når du pitcher, og sette til side. Og så setter du en liten starter til karboneringen. Det skal lite til. Det du foreslår, fungerer sikkert det, også, men du trenger vel mer enn et halvt rør. Og du bør uansett friske den opp igjen før du bruker den etter to-tre uker.
Du trenger mye mindre enn det du beregner ved starten av gjæringsprosenten. I
Yeast (s.116) anbefales det mellom en 10-del og en 20-del. Så det er ikke store starteren som skal til. Snakker vi om et 25 liters brygg, skulle det greie seg om du sparer et par teskjeer (=10 ml) med slurry fra starteren din, og setter en halvliters starter. Da har du antakelig rikelig, men denne gjæren skal jo ut og jobbe i tøffe omgivelser

.