Hva er tanken bak å sette dem på CC etter kun 1 uke?Totalt forskjellig gjæring på to batcher.
Den 30 okt, brygga jeg to like Bohemian Pilsner batcher. Dem skulle over på coldcrash i morgen.
Hva er tanken bak å sette dem på CC etter kun 1 uke?Totalt forskjellig gjæring på to batcher.
Den 30 okt, brygga jeg to like Bohemian Pilsner batcher. Dem skulle over på coldcrash i morgen.
Oppskrifta sier det. Er ei jeg har brygga utallige av og blitt min klare favoritHva er tanken bak å sette dem på CC etter kun 1 uke?
Du har helt rett at det er det som står i oppskriften deres...Opskrifta her.
Jeg er åpen for endringer om noen har forslag

Det hadde vært greit nok å legge ut sånne skjemaer så lenge de bare gjorde oppmerksom på at å følge dem slavisk kan bære veldig galt av gårde - og at man altså må følge med på hva som skjer,og tilpasse tiltakene etter det.Du har helt rett at det er det som står i oppskriften deres...
I oppskriften står at at du etter 7 dager skal sette den på coldcrash. Der skal den stå i ytterligere 7 dager på 5 graderC.
Totalt 14 dager
Jeg ser at alle pilsoppskriftene til Ølbrygging på BrewFather har det samme regimet.
Det ser merkelig ut for meg...
Vis vedlegget 75175
Da er vel spørsmålet om ikke det er for sent å gjøre diacetylsteget?Ser at Ølbrygging har endret regime på de nye settene sine
Her fra deres ‘Fredagspils’
Vis vedlegget 75182
Ser at Ølbrygging har endret regime på de nye settene sine
Her fra deres ‘Fredagspils’
Vis vedlegget 75182
Jeg måler for å være sikker på att det er ferdig gjæra før jeg coldcrasher.Man kaldkræsjer når ølet er klar for det, ikke etter x antall dager. Alle gjæringsforløp er forskjellige.
Beklager at du ikke har fått svar. Jeg undersøker i morgen.30/9 sendte jeg mail til smaking@norbrygg.no ang å kanskje få noen til å gjenkjenne en ufyselig smak på et brygg. Har ikke fått noe svar. Er tjenesten lagt ned ?
Vi har ikke mottatt noe epost da som vi kan finne, men smaker gjerne på rare øl. Prøv å sende igjen?30/9 sendte jeg mail til smaking@norbrygg.no ang å kanskje få noen til å gjenkjenne en ufyselig smak på et brygg. Har ikke fått noe svar. Er tjenesten lagt ned ?
Ok. Har resendtVi har ikke mottatt noe epost da som vi kan finne, men smaker gjerne på rare øl. Prøv å sende igjen?
Ølet som er der nå har lite rusk i seg. Men det slår meg at 10min latskap med risiko for å surre til et flere ukers prosjekt er en dårlig deal, så glem at jeg spurteDet går fint hvis du høster gjæra på en trygg måte. Du kan jo kjapt skylle karet med kokt vann også når du har tatt ut den gjæra du skal ha så får du fjernet humlerester også.
Jeg har pitcha lager på samme kaka flere ganger med hell. Fater med lukket overføring for så å pitche på samme kaka. Planer om å gjøre det samme neste uke. Har pleid å brygge et sterkere øl og/eller mer volum på brygg nr 2 for å unngå enorm overpitch av gjær. Tilført godt med oksygen og.Til helga skal jeg tappe en belgisk blonde, høste gjær og brygge en tripel. Jeg skjønner at det er dumt å pitche rett på gjærkaka, så jeg høster gjæren først for å tilsette en passende mengde. Men kan være lat og pitche rett i samme kar uten å styre med full nedvask og desinfisering? Eller er det unødvendig risikabelt?
Risikoen er nok lav.Jeg har pitcha lager på samme kaka flere ganger med hell. Fater med lukket overføring for så å pitche på samme kaka. Planer om å gjøre det samme neste uke. Har pleid å brygge et sterkere øl og/eller mer volum på brygg nr 2 for å unngå enorm overpitch av gjær. Tilført godt med oksygen og.
Ang risiko ved å droppe vask og desinfisering så tenker jeg det bør gå bra gitt at ikke ølet som ble fatet er infisert på noen måte? Snakk om å åpne lokket i 5 min ved fylling av ny vørter.
Hvis du gjærer lager på lav temperatur på tradisjonelt vis (9-11 grader) vil du få relativt lav formering. Samtidig er behovet for gjær stort, så sjøl om det blir overpitching å bruke hele kaka, blir nok ikke effekten så ille. Men om du gjør dette over flere brygg, vil du raskt få en aldrende gjærbefolkning som vil jobbe dårligere. Du bør altså holde pitchraten nede for å kunne høste en friskest mulig gjærbefolkning.Jeg har pitcha lager på samme kaka flere ganger med hell. Fater med lukket overføring for så å pitche på samme kaka. Planer om å gjøre det samme neste uke. Har pleid å brygge et sterkere øl og/eller mer volum på brygg nr 2 for å unngå enorm overpitch av gjær. Tilført godt med oksygen og.
Ang risiko ved å droppe vask og desinfisering så tenker jeg det bør gå bra gitt at ikke ølet som ble fatet er infisert på noen måte? Snakk om å åpne lokket i 5 min ved fylling av ny vørter.