Tråden for dumme spørsmål.

Alternativ til Viking Caramel 50? Kan Melanoidin fungere?
Nei, det trur jeg blir nokså feil.

Melanoidinmalt er nokså spesielt, med honningaktige og tørka frukt-noter. Jeg har dårlige erfaringer med det; ølet har fort blitt litt sært - i alle fall ikke slik jeg har ønska meg det.

Simpsons Premium English 60 EBC er et sabla godt krystallmalt, og de 10 EBC i forskjell blir lite merkbart, vil jeg tru. Og så er det veldig engelsk, da:).
 
For lyst. 25 EBC - gir en annen smak.

Du kan ikke blande for å få samme EBC og samtidig få utligna smaken. Resultatet blir annerledes. Løsninga er å finne et malt i samme EBC-område.
Det er det jeg tenker: likt blir det uansett ikke. Men det er omtrent i samme gata-ish og det er antakelig godt nok for meg. Bruk det du har og kjøp nytt malt når det er nødvendig.
 
Testet det på noen fat i fjor. Fungerte stort sett greit. Ble litt søl på det fatet jeg fylte litt for godt. Så jeg lærte å ha god avstand mellom øl og co2 stigerør.

Jeg bytter ut stigerør med slange og flyte ball og det var litt trøblete. Flere av de la seg slik at det ikke kom ut øl. Så de forsvant raskt fra fatene.
Takk for innspill Finn og Knerten. Det viste seg at jeg undervurderte gjæringsforløpet kraftig og fastslo total utgjæring da jeg sjekket på lørdag. Neste gang skal jeg sjekke tidligere.
 
Tilbake
Topp