Tråden for dumme spørsmål.

Husk at kolonner og destillasjonsapparat i kobber er overlegne kontra rustfritt. Du får et mye smoothere produkt uten svovel. Ikke spør meg hvordan jeg vet det... :)

Er det ikke destilatører som sverger til Kobber da ? Visste ikke det gjalt ølbrygging.
 
Skal forsøke meg på en pils i morra, og får litt dårlig tid så vil kutte noe tid. Hvor galt vil det gå å koke 60 kontra 90 minutter og det går full pupp?
 
Finn, studier gjengitt av QI sier faktisk at fordelingen hundemenneske/kattemenneske er ganske 50/50.

Høres bedre ut, det ja:). Min påstand stammer fra noe jeg googla i farten; det var også en undersøkelse. Nå jeg snakka om "tung vitenskap" var det tungt ironisk ment.

Noen gang lurt på hvorfor "Cat Woman" er en populær figur, mens det ikke finnes noen "Dog Woman":D?
 
Skal forsøke meg på en pils i morra, og får litt dårlig tid så vil kutte noe tid. Hvor galt vil det gå å koke 60 kontra 90 minutter og det går full pupp?

Det holder med 30 minutter. Jeg har prøvd:). (Men jeg har sagt gjentatte ganger at det er mot mine prinsipper å stole på meg. For deg, altså.)
 
Har fått tak i to bryggerifat jeg ikke får brukt enda. Har åpna og vaska de. Tømme for star san og sette trykk på, for så å sette vekk?
 

Vedlegg

  • 16021540018762944121486537972893.jpg
    16021540018762944121486537972893.jpg
    467,2 KB · Sett: 36
Flott gjærstartertråd du har skrevet @Finn Berger

Vil du skrive noe om hvordan lage stor starter (uten å gå om et ordinært øl) med f eks W34/70?
Utgangspunkt er en pakke gjær, nok spraymalt/vørter, magnetrører som drar 20 liter.
30 liters bøtte på røreren. Evt kolbe(r) hvis nødvendig.
-40 liter dobbelbokk med OG 1.080 skal gjæres på 8 C
 
Må eplecider gjæres mørkt? Eller kan glassballong stå på lyst rom?

Edit: kan jo alltids dekke til med håndkle, men lar spørsmålet stå.
 
Tilbake
Topp