"Quoter" den russiske astronauten i filmen Armageddon : Russian components, American components... ALL MADE IN TAIWAN!! 
Det var vel en klassisk Peter Stormare?"Quoter" den russiske astronauten i filmen Armageddon : Russian components, American components... ALL MADE IN TAIWAN!!![]()
Hydrometer skalen er ikke lineær. Den varierer med faktoren;Skrev det tidligere. Har fått europris hydrometere som ikke har linjær skala. Er hydrometeret et standard fra stevenson & reeves (det fra bryggselv) så er min erfaring at «alle» er linjære men kan være off i utgangspunktet.
Skal man kunne stole på hydrometer man kjøper utestet så koster det deretter. 79kr-ish hydrometer er «egentlig» et ca 20kr hydrometer.
Med russian components s~ ser jeg nesten for megat det står noen skikkelige Zarya"Quoter" den russiske astronauten i filmen Armageddon : Russian components, American components... ALL MADE IN TAIWAN!!![]()
Hydrometer skalen er ikke lineær. Den varierer med faktoren;
(d2-d1)/d2d1
hvor d2 representerer tyngste væske som måles på skalaen. Dersom du starter med d1=1,0 og øker tettheten i like steg opp til d2 ser du at faktoren ikke er lineær, men krymper.
Med russian components s~ ser jeg nesten for megat det står noen skikkelige Zarya
Det er fordi hydrometeret ikke er skikkelig kalibrert. Det må kalibreres på laveste tetthet ( her vann) og tyngste tetthet (f.eks d2=1,100) og så må skalaen mellom «strekkes» i forhold til faktoren i forrige innlegg.
Right. Det jeg mente var at jeg har opplevd at hvis den viser riktig ved 1.0 så har den vistfeil ved høyere SG.
Jepp, det var det vettuDet var vel en klassisk Peter Stormare?den mest russiske svensken ever
![]()
Ja jeg harHei
Forsøker å sette opp en vannprofil i bru'n water Excell arket. Her er det satt opp to felt "carbonat" og "bicarbonate". Sliter med å finne disse tallene i Vestfold vann sine analyser. Noen som har noen gode ideer på hvordan en kan få tak i disse tallene...?![]()
Sent fra min Pixel XL via Tapatalk
3 liter vann pr kilo malt er innenfor "normalen". Så det går greit. Jo mer vann du bruker til å meske jo mindre vann har du "igjen" til å skylle med.Hva kan resultat av for mye meskevann bli?
Er 19-20 Liter greit til 7kg malt?
( Pale malt, Amber malt, Special B, Brown Malt, Chocolate Malt, Flaked Barley)
Synes det var lite jeg. Jeg brygger 40 L til kok og bruker 52 L vann. Går så lett opp i 13. 2x13 i første steg 1x13 i neste og 13 for utskylling.3 liter vann pr kilo malt er innenfor "normalen". Så det går greit. Jo mer vann du bruker til å meske jo mindre vann har du "igjen" til å skylle med.
Sent via Tapatalk
Satte et brygg til gjæring i går. Det er gått under 24 timer, og det plopper allerede hvert ~10 sekund. Siste gang jeg brygget tok det flere dager før det ploppet med såpass frekvens. Godt tegn?