Tråden for dumme spørsmål.

Men det er da ikke vanlig å tørrhumle en IRA, er det da? Ikke de som jeg har vært borti i allefall

Jeg ble litt nysgjerrig på ekstraktsettene, så jeg sjekka opp noen av dem på Bryggselvs sider. Og det ser ut til at de ofte er tørrhumlet, antakelig rett og slett for å få litt aroma? Men det er nokså rart i en IRA, ja - som egentlig godt kan lages med bare bitterhumle.

(Jeg foretrakk forøvrig den sinna kyllingen:)!)
 
Jeg vet at lys ødelegger øl når det er ferdig, men hva når det gjærer? bør det stå mørkt da og? har sett flere som gjærer "i lys", jeg har til nå dekket til gjæringskaret for at det skal være så mørkt som mulig, men er usikker på om dette er nødvendig.
 
Hvor viktig er det egentlig å ha salter i både meskevannet og skyllevannet
kan ikke skjønne at det skulle ha så stor betydning
 
Jeg vet at lys ødelegger øl når det er ferdig, men hva når det gjærer? bør det stå mørkt da og? har sett flere som gjærer "i lys", jeg har til nå dekket til gjæringskaret for at det skal være så mørkt som mulig, men er usikker på om dette er nødvendig.
Det er uvlys som er ikke bra for øl,så ikke la gjærkaret stå i sola.Det med å dekke til er ikke dumt,jeg bruker et kjøleskap når jeg har øl til det gjærer men det er for å styre tem på ølet og da er det mørkt i skapet
 
Vurderer å lage en Lucky Jack grape ed. Tenker da å tilsette 1 l rosa grapefrukt (juice). Hvordan påvirker det bitterhet og ABV?
 
Jo jo, men jeg mener om man bruker samme mengde totalt
bare at man har alt i meskevannet
Det kan jo ha noe for seg å "holde igjen" noe av saltene til skyllevannet dersom det kan hjelpe til å hjelpe med å hindre at pH stiger for mye under skylling. Dersom det er OK for kjemien under mesking å vente med litt av saltene til skyllingen, så er jo det også et poeng.

Men å fordele saltene mellom meskevann og skyllevann kun "fordi", det her vel ikke noe for seg.

Jeg har alt av salter i meskenvannet.
Skyllevannet blir kun justert med melkesyre for å sikre at pH ikke blir for høy under skylling.
 
Apropos Irish Red Ale: Det er en artikkel om det i nyeste utgave av Zymergy, medlemsbladet til den amerikanske hjemmebryggerforeningen.
 
Tilbake
Topp