Einar Michelsen
Norbrygg-medlem
Teknisk spørsmål. Kanskje mer til dommere..
Har en RIS. Har karbonert den først til midt på BJCP-skalaen, syntes det ble for lite, så har jeg karbonert den til øvre enden av skalaen, synes fortsatt det er for lite mtp balansen. Nå har jeg skrudd opp ytterligere.
Ølet er tjukt som grisen, så det er en balanse der. Jeg antar at det er slik dommere tenker og, og ikke ser på karobonering for stilen isolert sett? Blir jeg dinget hvis ølet har mer karbonering ihht "vedtektene"? Dommerne vet jo ikke karboneringsnivået, så jeg er rimelig sikker på at det, som mange andre ting, er balansen som til syvende og sist teller? Fortsatt mye å lære mtp bedømming. Dumt spørsmål, men dumt å bruke ett år og så bli dinget på karbonering blir for dumt.
Jeg tror du tenker riktig. Dommerne vet ingenting om ølet ditt ut over klassen du har meldt det på i + evt. tilsetninger, dersom du har angitt det. Jeg liker mine egne RIS med høyere karbonering enn "vedtektene". Jeg verdsetter balanse meget høyt når jeg vurderer, eller bedømmer, øl.